Om oss

Higher är resultatet av en vision om hur rekrytering ska fungera, och viljan att ändra på det. Idén föddes från ett eget behov och har under de senaste tre åren tagits från tanke till verklighet.

Hur vi startade

Hur vi startade

För drygt 3 år sedan stod vi vid ett vägskäl. Skulle vi köpa in något av alla de rekryteringsverktyg som fanns på marknaden men som inte matchade behovet, eller skulle vi ta saken i egna händer och gå igenom hela processen med att bygga ett verktyg själva? Idag kan vi med facit i hand säga att vi valde rätt väg.

Vi är i grunden ett rekryterings- och bemanningsföretag baserade i Stockholm. På Next u började vi arbeta med videopresentationer av både kandidater och företag redan 2012. Tack vare det har vi fördelen att ha många års samlad erfarenhet av marknaden och mycket kompetens som vi har nyttjat under utvecklingen av Higher.

Nu finns det ett nytt sätt att rekrytera som går i linje med resten av vår vardag. Det är 100% mobilt, det går snabbt och det är träffsäkert.

Välkommen till oss på Higher!

Träffa teamet

Stefan Lidén

CEO / Founder

stefan.liden@higher.nu

+46 70 770 93 20

Josefine Lo Forte

Chief Product Officer

josefine.loforte@higher.nu

+46 70 770 31 20

Daniel Noresson

Chief Growth Officer

daniel.noresson@higher.nu

+46 70 770 78 96

Nils Hedström

Partner / Senior Sales

nils.hedstrom@higher.nu

+46 70 425 47 02

Johan Dahdouh

Senior Sales

johan.dahdouh@higher.nu

+46 76 338 37 70

Marna Alm

Head of Customer Success

marna.alm@higher.nu

+46 70 770 02 53

Nicklas Wikblad

Chief Marketing Officer

nicklas.wikblad@higher.nu

+46 70 780 19 66

Malin Lindell

Marketing Coordinator

malin.lindell@higher.nu

+46 70 770 60 74

Dimi Dahdouh-Brorsson

Video and Content Creator

dimi.dahdouh-brorsson@higher.nu

+46 73 597 67 60

Antonia Heurlin

Finance Assistant

antonia.heurlin@higher.nu

+46 72 188 36 29

Är du nyfiken på hur Highers verktyg kan hjälpa din verksamhet med effektivare och mer träffsäkra rekryteringar? Klicka på länken nedan för att boka en 30 minuters kostnadsfri demo.

×

Vi använder cookies för att förbättra vår webbplats och din upplevelse. Genom att stanna på sidan accepterar du vår policy gällande cookies.

×

Fyll i uppgifter nedan